do kasy suma: 0,00 zł

Jak oszczędzać wodę w domu? 7 sposobów

Jak oszczędzać wodę w domu? 7 sposobów

Ostatnio dużo się mówi o coraz trudniejszym dostępie do zasobów wody pitnej w wielu regionach świata. Powoli zaczyna się to stawać problemem globalnym, z którym w niedalekiej przyszłości będzie się musiała zmierzyć 1/3 mieszkańców ziemi. Dla naszego wspólnego dobra powinniśmy zacząć rozsądnie gospodarować tym życiodajnym naturalnym zasobem, co jak się okazuje, wcale nie jest takie trudne. Każdy z nas może zacząć oszczędzać wodę, dzięki czemu nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, ale też poratuje własny domowy budżet.

1. Prysznic zamiast wanny, czyli jak oszczędzać wodę podczas kąpieli

Łazienka to miejsce, gdzie zużywamy najwięcej wody, a prym wiodą tu oczywiście codzienne kąpiele. Zmiana nawyku korzystania z wanny, do której nalewamy zazwyczaj ok. 100-150 litrów wody na szybki prysznic zużywający ok. 15 litrów wody na minutę to ogromna i na pewno szybko odczuwalna w comiesięcznych rachunkach oszczędność.

2. Nowoczesne instalacje wspomagające oszczędzanie wody

Inwestycja w nowoczesną słuchawkę prysznicową i baterię oszczędzającą wodę poprzez jej napowietrzanie nie tylko uprzyjemni korzystanie z natrysku i kranu, ale dodatkowo będzie bardzo opłacalna. Dla tych, którzy nie mogą wymienić starych instalacji, doskonałym rozwiązaniem będą montowane do baterii umywalkowej lub prysznicowej perlatory – czyli napowietrzacze.

3. Zmiana nawyków podczas zabiegów higienicznych

Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, czy namydlania rąk to proste czynności, które nic nie kosztują, a mogą bardzo pomóc w domowym oszczędzaniu wody. Warto pamiętać o tych z pozoru błahych nawykach, które naprawdę mogą przynieść zaskakująco korzystne efekty.

4. Rozsądne pranie

Jeśli to możliwe, pralkę najlepiej uruchamiać wtedy, gdy jest całkowicie zapełniona. Kupując nowe urządzenie, należy sprawdzić, czy wyposażone jest w programy oszczędzające nie tylko energię, ale też wodę.

5. Zmywarka, czyli jak oszczędzać wodę przykłady prosto z kuchni

Poza łazienką kuchnia to kolejne pomieszczenie generujące duże zużycie wody. Najwięcej potrzebujemy jej do codziennego mycia naczyń, dlatego warto pomyśleć o zmywarce. Ten jeden z najbardziej lubianych sprzętów AGD oszczędza nie tylko czas, ale również wodę, ponieważ nawet do umycia sporej ilości naczyń nie potrzebuje jej wiele.

6. Drobne zmiany podczas przygotowania posiłków

Płukanie owoców i warzyw w misce, usuwanie resztek jedzenia do kosza zamiast spłukiwania w zlewie, czy montaż wspomnianego wcześniej perlatora na baterię kuchenną to kolejne drobne zmiany, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść naprawdę spore oszczędności.

7. Deszczówka, czyli sposoby oszczędzania wody w ogrodzie

Szczęśliwi właściciele ogrodów muszą się liczyć ze sporym zużyciem wody niezbędnej do utrzymania pięknej i bujnej zieleni wokół domu. Podobny problem dotyczy posiadaczy ukwieconych balkonów, dlatego warto znaleźć tani sposób na pozyskanie niezbędnej do podlewania roślin wody. Doskonałym oraz bardzo ekologicznym rozwiązaniem będzie oczywiście deszczówka, za którą nie trzeba płacić, a zgromadzenie jej nie nastręcza większych problemów.

Oszczędzanie wody wcale nie jest skomplikowane, w większości przypadków nie wymaga też nakładów finansowych. Aby zacząć racjonalnie korzystać z tego zasobu wystarczy zmiana myślenia i codziennych zachowań, które zwykle dość szybko stają się czymś naturalnym. Na efekty nie trzeba zazwyczaj długo czekać – widać je już w pierwszych rachunkach za wodę, które nagle stają się niższe, choć jakość naszego życia jest taka sama jak przed wprowadzeniem zmian. Dodatkowym bonusem jest oczywiście świadomość, że mamy realny wpływ na otaczające nas środowisko i dobrostan naszej planety.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl