Na skutek powszechnego wzrostu świadomości ekologicznej coraz więcej osób stara się żyć w taki sposób, aby zminimalizować negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Można to robić, wybierając komunikację zbiorową zamiast samochodu, ograniczając nadmierną konsumpcję, segregując śmieci czy też oszczędzając prąd oraz wodę we własnym domu. Prowadzenie gospodarstwa domowego w duchu ekologicznym jest wyrazem poszanowania naszej planety, ale ma też wymiar ekonomiczny. Sprawdźmy więc, jak być bardziej eko w domu, bo wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
1. Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie
Nie każdy z nas mieszka w nowoczesnym domu zbudowanym w zgodzie z naturą i posiadającym zaawansowane technologicznie instalacje. Każdy jednak, wykonując codzienne czynności, może przyczynić się do tego, aby jego dom stał się bardziej ekologiczny. Warto uświadomić sobie fakt, że nawet z pozoru błahe decyzje i zachowania mogą przyczynić się do ochrony przyrody oraz znacznych oszczędności w domowym budżecie. Oszczędzanie wody, prądu, recykling czy filozofia zero waste to tylko niektóre przykłady pokazujące, że każdy z nas może mieć wpływ na stan środowiska.
2. Zainwestuj w zmywarkę
Na pewno jednym z lepszych pomysłów na to, jak oszczędzać wodę w kuchni, jest zakup zmywarki. Producenci tych sprzętów podają, że podczas jednego zmywania zużywa się od 3 do 5 razy mniej wody niż w trakcie tradycyjnego mycia naczyń. Dodatkowo osoby, które mają bojlery elektryczne, oszczędzą również prąd niezbędny do podgrzania wody.
3. Zainstaluj perlatory
Zadaniem tych niewielkich urządzeń montowanych na bateriach jest napowietrzenie strumienia wody. Dzięki temu jej przepływ jest znacznie mniejszy, choć nie jest to odczuwalne.
4. Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie
Szybki prysznic jest równie skuteczny, a często nawet przyjemniejszy. Podczas takiego mycia zużywa się średnio ok. 2 razy mniej wody, niż wtedy, gdy napełniamy nią wannę. Zmiana nawyku codziennych kąpieli w wannie na prysznic to doskonały sposób na to, jak oszczędzać wodę w łazience. Inny nawyk, nad którym warto popracować, to zakręcanie kranu podczas mycia zębów.
5. Zmień baterie na jednouchwytowe
Tego typu baterie są nie tylko wygodniejsze w użyciu, ale pozwalają też na zmniejszenie zużycia wody. Powodem jest fakt, że regulacja temperatury oraz ciśnienia wody jest tu znacznie prostsza i szybsza niż w klasycznych bateriach z dwoma kurkami.
6. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach
O szkodliwym wpływie plastiku na środowisko słyszał na pewno każdy. Dlatego warto ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach, zwłaszcza że ta płynąca w naszych kranach jest bardzo dobrej jakości. Aby picie wody z kranu było jeszcze przyjemniejsze, można na nim zainstalować filtr, czy też korzystać ze specjalnych karafek z filtrem. Poza domem idealnie sprawdzają się wielorazowe eko butelki, które można napełnić prosto z kranu.
7. Łap deszczówkę
Deszczówka idealnie nadaje się do podlewania ogrodu, a jej pozyskanie nie generuje żadnych kosztów. Można to robić za pomocą specjalnych zbieraczy wody deszczowej lub wykorzystując ustawione w odpowiednim miejscu beczki czy inne pojemniki.
8. Dbaj o stan instalacji sanitarnych
Zastanawiając się nad tym, jak oszczędzać wodę w domu, nie zapomnij o systematycznych naprawach kranów czy spłuczek. Kapiąca przez długi czas woda z niesprawnych urządzeń może być przyczyną naprawdę dużych strat.
9. Nie myj samochodu na podwórku
Do mycia samochodów przeznaczone są myjnie. Robiąc to pod domem, nie tylko zużywasz dużo wody, ale też zanieczyszczasz środowisko.
10. Kupuj urządzenia energooszczędne
Jeśli chcesz, aby Twój dom był bardziej eko, kupuj urządzenia o jak najmniejszym zużyciu energii. Zwróć też uwagę, czy mają eko programy – korzystając z nich, zaoszczędzisz nie tylko prąd, ale również wodę.