do kasy suma: 0,00 zł

5 powodów, dla których powinniśmy zrezygnować z wody w plastikowych butelkach

5 powodów, dla których powinniśmy zrezygnować z wody w plastikowych butelkach

Dziesiątki zgrzewek z plastikowymi butelkami wody to powszechny widok w każdym markecie. Niemal wszyscy kupujemy jej zapasy przynajmniej raz w tygodniu, bo wiadomo – woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, a ta w plastikowych butelkach jest ogólnodostępna. Coraz częściej słyszy się jednak głosy nawołujące do zaprzestania tego typu zakupów. Sprawdźmy więc, dlaczego warto zrezygnować z wody butelkowanej i czym ją zastąpić.

1. Ekologia – poważna przesłanka do zmiany nawyków

Nie trzeba być ekspertem z zakresu ekologii, aby wiedzieć, że plastik niszczy naszą planetę, a ludzkość nie bardzo radzi sobie z jego utylizacją czy recyklingiem. Pływające po morzach i oceanach ogromne wyspy plastikowych śmieci, okaleczone i umierające zwierzęta czy kilkusetletni czas rozkładu pojedynczej plastikowej butelki to wystarczająco mocne argumenty przemawiające za tym, aby spróbować ograniczyć ilość kupowanych wód rozlewanych do tego typu butelek.

2. Zdrowie — mikroplastik i inne substancje

Ci, których nie przekonują względy ekologiczne, być może zainteresuje fakt, że woda w plastikowych butelkach może być szkodliwa dla naszego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ do tak przechowywanej wody mogą dostawać się małe cząsteczki polimerowe, czyli pochodzący z plastikowych opakowań mikroplastik oraz inne substancje wykazujące negatywny wpływ na zdrowie. Długotrwałe picie tego typu wody może być jedną z przyczyn wielu poważnych schorzeń, dlatego każdy, kto ceni sobie bezpieczeństwo i sprawdza, jakie produkty spożywa, powinien rozważyć rezygnację z plastikowych butelek.

3. Oszczędność – butelkowana woda to spory koszt w domowym budżecie

Zazwyczaj jednym z lepszych argumentów przekonujących do zmiany nawyków są względy finansowe. Podobnie może być w przypadku wody w plastikowych butelkach. Cotygodniowe zakupy tego produktu dla całej rodziny, to w ujęciu rocznym całkiem spora suma, ponieważ koszty produkcji butelek i rozlewania wody, transport do sklepów czy marketing to główne elementy jednostkowej ceny każdej butelki, która wcale nie jest niska. Ma to na pewno znaczenie, zwłaszcza w czasach galopującej inflacji, kiedy większość z nas próbuje zmniejszyć codzienne wydatki.

4. Wygoda – po co tyle dźwigać?

Zakup nawet jednej zgrzewki wody wiąże się z wyprawą do sklepu oraz jej transportem. Ponieważ kilka napełnionych butelek to spory ciężar, zazwyczaj potrzebny jest do tego samochód. Z tego względu nie dla wszystkich jest to komfortowe i warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

5. Woda butelkowana a kranówka – porównywalne właściwości

Warto wiedzieć, że woda, którą kupujemy w sklepach, mimo efektownej reklamy, często ma porównywalne parametry do tej płynącej z naszych kranów. Jeśli więc komuś nie zależy na specjalnej, szczególnie bogatej w składniki mineralne wodzie, z powodzeniem może ją zastąpić kranówką, która po przefiltrowaniu i wyeliminowaniu z niej chloru będzie równie smaczna i bezpieczna dla zdrowia.

Alternatywy dla plastikowych butelek z wodą

Aby zrezygnować z wody w plastikowych butelkach, trzeba mieć korzystną alternatywę. Jest nią na pewno wspomniana wcześniej kranówka, która charakteryzuje się doskonałymi właściwościami i jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Poza tym nie generuje takich kosztów jak woda butelkowana, nie przyczynia się do degradacji środowiska i nie trzeba jej transportować! Chcąc jeszcze bardziej poprawić jej walory, można stosować specjalne filtry przeznaczone do wielorazowych butelek lub montażu na kranach, a wielbiciele wody gazowanej mogą korzystać ze zdobywających coraz większą popularność domowych saturatorów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl