do kasy suma: 0,00 zł

Jak bardzo szkodliwy jest plastik i jak ograniczyć ilość plastiku w domu?

Ziemia to zamknięty obieg

Plastik tak bardzo wrósł w otoczenie człowieka XXI wieku, że dziś trudno nam sobie wyobrazić czasy, gdy przedmioty codziennego użytku wykonywano z innych materiałów. Dla producentów jest tanim i prostym w obróbce surowcem. Dla środowiska naturalnego – śmiertelnym zagrożeniem. Problemem na skalę globalną jest bardzo długi czas rozkładu plastiku i forma, w jakiej przebiega proces. Tworzywa sztuczne rozkładają się na mikroplastik, który przenika do wód gruntowych,  zanieczyszcza rzeki i morza. Beztroskie gospodarowanie odpadami sprawiło, że oceany również stały się wysypiskami. Prądy morskie tworzą ze śmieci gigantyczne wyspy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo problem dotyczy nas samych. Mikroplastik może znajdować się w rybach, trafiających później na stoły. Zanieczyszcza życiodajny płyn, bez którego nie możemy przetrwać – wodę. Możemy bronić się przed mikroplastikiem, stosując odpowiednie filtry na kran. Filtrowanie wody przy pomocy dobrego filtra eliminuje 100 % szkodliwych drobinek. Używając odpowiednich filtrów na kran, zadbamy o zdrowie nasze i naszych bliskich.

Etap troski o środowisko naturalne zaczyna się już w domu. Jesteśmy konsumentami. Nasze wybory mają ogromny wpływ, ile odpadów pozostawiamy po sobie oraz w jakiej formie otrzymamy je od producenta. Unikając zakupów produktów z plastiku i w plastikowych opakowaniach, zmniejszamy popyt na plastik i zmuszamy producentów do poszukiwania bardziej ekologicznych rozwiązań, których oczekują konsumenci.

Od czego zacząć? Wyjątkowo niekorzystne z punktu widzenia  recyklingu są opakowania z tworzywa PET. Możemy zastępować je eko butelkami z metalu lub szkła. Warto zrezygnować również z jednorazowych sztućców czy słomek. Robiąc zakupy, możemy na przykład wybrać eko słomki ze szkła, stali nierdzewnej, szklane lub słomiane. Najważniejsza jest świadomość, że każdy z naszych małych wyborów, dotyczących plastiku, składa się w całość. Ma wpływ na przyszłość Ziemi. Planeta, na której żyjemy jest obiegiem zamkniętym. Wszystko, co wyrzucamy, w jakiejś formie do nas wraca.

W Polsce, w dalszym ciągu ponad 65% z nas sięga po wodę w plastikowych opakowaniach. Niestety, wciąż dominuje przeświadczenie, że taka woda jest zdrowa. Nic bardziej mylnego. Woda z plastiku, stojącą nierzadko długimi tygodniami w wysokiej temperaturze na sklepowych pułkach nie ma wiele wspólnego ze zdrowiem. A każda z tych butelek rozkłada się nawet setki lat. Dlatego tak bardzo rekomendujemy korzystanie z filtrów do wody. Nie tylko pozwalają cieszyć się pełnowartościową wodą, ale faktycznie są rozwiązaniem ekologicznym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl