do kasy suma: 0,00 zł

Jak usunąć osad wapienny - czyli tzw. "kamień" z wody z kranu

Jak usunąć kamień z wody z kranu

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ Z WODY Z KRANU?

 

Kamień w wodzie wodociągowej może stanowić duży problem. Ekspresy do kawy i czajnik zapychają się, szklanki zabarwiają się i stają się trudne do czyszczenia, a czasem nawet baterie i prysznice ulegają zatkaniu.

W tym artykule zbadamy, czym jest kamień, potencjalne problemy zdrowotne związane z kamieniem, rodzaje filtrów do usuwania kamienia i najlepszą alternatywę dla kamienia filtracyjnego.

Czym jest kamień w wodzie wodociągowej?

Kamień jest w rzeczywistości wynikiem twardej wody. Twarda woda jest wypełniona minerałami, w tym wapniem, węglanem, magnezem i manganem. Kiedy na ekspresie do kawy, czajniku, karafkach i szklankach z wodą widać osad, prawdopodobnie w Twoim domu wystąpił „twardy” problem. Statystyki pokazują, że 85% europejskich i podobnie 85% domów w Stanach Zjednoczonych jest dotkniętych tego typu problemami.

Kamień wapienny to twardy, kredowy osad, który czai się w kranach, rurach, a nawet czajniku, pozostawiony przez twardą wodę zawierającą ponadprzeciętne poziomy rozpuszczonych minerałów. I chociaż twarda woda i kamień nie są niebezpieczne, mogą być bardzo denerwujące i przyczyniać się do złego smaku wody.

Czy kamień w wodzie z kranu jest dla Ciebie zły?

Ogólnie wapń i magnez, które tworzą kamień, nie są niezdrowe. Kamień występujący w normalnych ilościach wody wodociągowej nie ma złego wpływu na nasze ciało, nie jest niezdrowy. Kamień występujący w normalnych ilościach wody wodociągowej nie ma żadnych negatywnych skutków dla organizmu. Wręcz przeciwnie: większość wód mineralnych, które znajdziesz w sklepach, zawiera minerały, takie jak magnez i wapń, które są dobre dla organizmu. Zalecane minimalne dzienne spożycie wapnia wynosi 500-1200 mg, a magnezu 300 mg. Jeśli pijesz dwa litry wody dziennie, możesz uzyskać od 10 do 20% dziennego zapotrzebowania na wapń. Co ważniejsze, nawet jedna trzecia potrzebnego magnezu pochodzi z wody z kranu.

A co z twardą wodą z kranu? 

Twarda woda jest wynikiem dużej zawartości składników mineralnych, które zwykle zawierają wapń i magnez. Nie ma żadnych znanych negatywnych skutków twardej wody dla zdrowia. WHO twierdzi dodatkowo, że twarda woda, szczególnie bardzo twarda, może w rzeczywistości stanowić istotny dodatkowy wkład w całkowite spożycie wapnia i magnezu. Istnieją dowody z badań epidemiologicznych, że magnez lub twardość mają ochronny wpływ na śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych. W tej chwili dowody są omawiane i nie dowodzą związku przyczynowego. Mogą również istnieć schorzenia, w których pacjenci powinni prawdopodobnie unikać twardej wody, w tym tych z kamieniami nerkowymi. Ale po raz kolejny nauka jednoznacznie tego nie rozstrzyga. 

Jak usunąć kamień z wody wodociągowej?

Istnieje kilka metod usuwania kamienia z wody wodociągowej, w tym: 

 • Konwencjonalne zmiękczacze: Usuwa wapń i magnez i zastępuje je sodem. Jest to dobre dla zapobiegania tworzeniu się kamienia, ale nie jest dobre dla zdrowia. 
 • Odwrócona osmoza: Wykorzystuje membranę z bardzo małymi otworami do przepychania „czystej” wody i blokowania innych substancji chemicznych, takich jak wapń, magnez, ołów i inne.  
 • Wymiana jonów (IX): Zwykle stosuje się żywice kationowe, które są kulkami żywicy z silnym kwasem / silnym kationem, aby zmniejszyć poziom twardości i zwiększyć poziom sodu poprzez usuwanie tworzących kamień jonów wapnia (Ca2 +) i magnezu (Mg2 +). Wadą jest to, że proces usuwania może spowodować, że woda będzie lekko kwaśna (jak naturalnie miękka woda). Jeśli przez całe życie piłeś twardą wodę, przyzwyczajenie się do smaku miękkiej wody może zająć kilka tygodni! Z drugiej strony, wymiana jonów pozwala na przygotowanie czystej filiżanki herbaty lub kawy. Większość głównych kawiarni używa tego rozwiązania do przygotowania swoich gorących napojów. 
 • Filtry blokujące kamień: Filtry te nie usuwają kamienia, ale zapobiegają osadzaniu się kamienia, aby utrzymać czajnik w czystości. Filtry te wykorzystują substancję chemiczną na bazie fosforanów do wstępnej reakcji z twardością w celu powstrzymania tworzenia się kamienia. Woda na ogół będzie smakować bardziej jak woda z filtra węglowego, ale zwykle nie będzie tak dobrze zapobiegać osadzaniu się kamienia, jak oryginalny wkład do usuwania kamienia. 
 • Połączone filtry do usuwania kamienia: Są to filtry wykorzystujące wiele typów mediów, które zwykle zawierają ziarnisty węgiel aktywny w połączeniu z fosforanem, lub mogą zawierać piroloks lub żywicę zmiękczającą wodę (wymiana jonowa). W zależności od rodzaju materiału filtracyjnego zawartego w tych filtrach, usuwają one mangan i żelazo lub zapobiegają osadzaniu się kamienia, przekształcając jony wapnia w kryształy wapnia. Ich dużą zaletą jest to, że mieszanka mediów może zrównoważyć wszelkie skutki uboczne, takie jak wysoka zawartość sodu lub kwasowość. 
 • Urządzenia magnetyczne / katalityczne / jonizujące: Są to "magiczne" magnesy sprzedawane w sklepach ze sprzętem i w mediach społecznościowych, które twierdzą, że zmiękczają wodę siłą magnetyczną. Testy laboratoryjne tych urządzeń ogólnie wykazały, że nie działają.   

Czego używa TAPP do usuwania kamienia z wody wodociągowej? 

Firma TAPP Water przez ostatnie 2 lata eksperymentowała z różnymi technologiami, aby uzyskać najlepsze połączenie smaku, skuteczności usuwania kamienia i wydajności. Aby zapewnić najwyższą skuteczność usuwania kamienia, w filtrach TAPP 2 stosuje kombinację rozwiązań do usuwania kamienia. Technologia oparta jest na najnowszej technologii mikrofiltracyjnych bloków węglowych w połączeniu z opatentowaną formułą redukcji kamienia poprzez sekwestrację minerałów wapnia i magnezu, które powodują osadzanie się kamienia i korozję. Wszystkie nowe filtry i wkłady TAPP 2 Twist sprzedawane od września 2020 roku skutecznie usuwają kamień przez 3 miesiące. Nowe wkłady pasują do obecnych filtrów TAPP 2, więc każdy może ich używać. W TAPP Water jesteśmy wodniakami i wierzymy w całkowitą przejrzystość. Badamy wszystko, co trzeba wiedzieć o jakości wody, zanieczyszczeniach, filtrach, korzyściach zdrowotnych i kwestiach związanych z wodą pitną na rynkach, na których działamy. A co najważniejsze, udostępniamy tutaj wszystko, czego się z wami uczymy! 

Jakie są zalety filtra do wody wapiennej? 

Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym występuje twarda woda i kamień, korzyści płynące z filtra do wody wapiennej obejmują: 

 • Koniec z osadzaniem się kamienia w dzbanku do kawy lub czajniku,
 • Koniec z osadzaniem się kamienia w karafkach i szklankach, co utrudnia ich czyszczenie,
 • Potencjalnie lepszy smak kawy, herbaty i wody pitnej, jeśli jesteś przyzwyczajony do miękkiej wody,
 • Twój ekspres do kawy i urządzenia wymagające wody mogą działać dłużej i wymagać rzadszej konserwacji. 

Wnioski:

 • Kamień jest wynikiem twardej wody utworzonej przez wapń i magnez,
 • Nie ma udowodnionego negatywnego wpływu twardej wody lub kamienia na zdrowie,
 • Istnieją różne technologie filtrów do usuwania kamienia z wody wodociągowej, w tym zmiękczacze wody, odwrócona osmoza, wymiana jonowa i filtry, które wykorzystują kombinację technologii,
 • Filtry i wkłady TAPP 2 wykorzystują najnowszą technologię połączonej filtracji wody, aby woda z kranu była możliwie wolna od kamienia.

Źródła:

Minimalne dzienne spożycie wapnia dla dorosłych: https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-dosage

Minimalne dzienne spożycie magnezu dla dorosłych: https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-dosage

Wpływ twardej wody na zdrowie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3775162/

Jak działa Ion Exchange (IX): https://www.watertechonline.com/ion-exchange-resins-and-their-applications/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl